Connect with us

Bürokrat

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Van Kültür Yolu Festivali açılışını gerçekleştirdi

Genç Gazeteciler | VAN

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bugün turizm noktasında üreten, büyüyen, gelişen, değişen ve bütün bunları sağlayan ciddi adımları atmakla uluslararası alanda öncü ve örnek olan bir Türkiye var.” dedi.

Bakan Ersoy, Van Müzesi’nde Van Kültür Yolu Festivali’nin açılışı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Kültür Yolu Festivali’ni, “kültür ve sanatla bütünleşmiş bir turizm” vizyonu üzerine inşa ettiklerini söyledi.

Ülkenin ve milletin sahip olduğu eşsiz medeniyet ve kültür mirasının yaşatılmasını, anlatılmasını ve aktarılmasını, bu büyük zenginliğe dair farkındalığın mümkün olduğunca artmasını istediklerini belirten Ersoy, Van’ın da böylesi önemli bir amacın ve markanın parçası olduğunu ifade etti.

Bu toprakların potansiyelinin ne denli büyük olduğunu bildiklerini, Van’ın hak ettiği gibi üst düzey bir kültür turizm şehri olması için ciddi adımlar attıklarını dile getiren Ersoy, şöyle dedi:

“Van, Türk arkeoloji tarihinin en kapsamlı projesi olan ‘Geleceğe Miras’a da dahil edilmiştir. Eski Van Şehri bu doğrultuda çok ciddi bir restorasyon, inşa ve ihya çalışmasına ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan en önemli ve öncelikli hedeflerimizden biri olan turizmi 81 ile ve 12 aya yayma çalışmalarımız doğrultusunda Van yine ciddi bir proje ve uygulama merkezi olmuştur. Önemini her platformda sıkça vurguladığımız İl Turizm Master Planı çalışmalarına Samsun ile birlikte öncülük etmiştir. Geniş bir akademisyen ekibince, masada ve sahada yürütülen bilimsel çalışmaların sonucu olan Van Turizm Master Planı, 47 politika, 16 öncelikli alan ve bunlar doğrultusunda hayata geçirilmesi gereken 12 kapsamlı proje ile Van’ın kültür turizm alanındaki geleceğini bugünden teminat altına almış ve yarına uzanan yol haritasını ortaya koymuştur.”

  • “Van’ı adeta bir sanat galerisine dönüştüreceğiz”

Sürdürülebilir ve rekabetçi bir büyüme için etkili turizm yönetimi, güçlü altyapı, cazip ürün ve etkili tanıtım gibi güçlü adımlarla şehri Türkiye Yüzyılı’na taşıyacaklarını vurgulayan Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin de bu yönde atılmış bir diğer büyük adım olarak Van’ın bugününe ve geleceğine hizmet edeceğinin altını çizdi.

Konserlerle, sergilerle, temsil ve gösterimlerle, söyleşiler, atölyeler ve gastronomi etkinlikleriyle dolu dolu geçecek 9 günlük bir festival programının hazırlandığını anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Müziğin her rengini, sahne sanatlarının bütün zenginliğini Vanlılarla buluşturacağız. Ana sahnemizi Atatürk Kültür Parkı’nda kurduk. Oğuzhan Koç, Alişan, Mert Demir, Berdan Mardini, Fatma Turgut, Merve Özbey, Bengü, Cem Adrian ve Ferhat Göçer konserleri burada gerçekleştirilecek. Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımız ve ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüze bağlı koro ve topluluklarımız da farklı festival mekanlarımızda temsil ve konserler gerçekleştirecek.Yine belirlediğimiz festival mekanları ile Van’ı adeta bir sanat galerisine dönüştüreceğiz. Resim ve fotoğraftan hat sanatına, tarihi kıyafetlerden heykel ve dijital yerleştirmelere kadar çok zengin eser ve sanat uygulamalarının yer aldığı sergilerimiz sanatseverleri ağırlayacak.”

Festivalde, bilgi, kültür ve deneyime açılan birer kapı olan söyleşi, konferans ve panellerle çok farklı konu ve konuklara yer verdiklerini belirten Ersoy, festival programıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Türk Sineması’nın duayeni, Yeşiçam’ın ‘Sultan’ı Türkan Şoray’la gerçekleştirilecek söyleşi, sinemaseverler için benzersiz bir tecrübe olacak. Mehmet Nesim Doru, Ali Karadeniz, Halit Yalçın ve Abdulhadi Timurtaş’ın katılacakları ‘Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçe’nin şaheserleri’ etkinliğinde bu coğrafyada dilin eşsiz sanat ürünlerine dönüşümü, edebi değerleri anlatılacak. ‘Geleceğe Miras Projesi Konuşmaları’, ‘Mustafa Mestur’un hikaye ve romancılığı’ ve ‘şehir sohbetleri’ gibi daha nice söyleşi ve etkinlik, farklı konu ve alanlara ilgi duyan, sevdiği yazar ve sanatçıyla buluşmak isteyen insanlarımızı ağırlayacak. Van’da 11 noktayı ‘Festival Lezzet Durağı’ olarak belirledik. Ziyaretçilerimiz farklı lezzetleri tadarken onların hikayesini de dinleyip öğrenecek. Tadı hem damakta hem akılda kalan bir lezzet deneyimi sunacağız.”

“Geldiğimiz noktayla asla yetinmeyeceğiz”

“Bugün turizm noktasında üreten, büyüyen, gelişen, değişen ve bütün bunları sağlayan ciddi adımları atmakla uluslararası alanda öncü ve örnek olan bir Türkiye var” diyen Ersoy, Dünya Turizm Örgütü’nün Türkiye’nin ilk 5 turizm ülkesinden biri olduğunu verilerle ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Turizmin liderlik yarışında değişmez bir aktör konumunda olduklarını vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Geldiğimiz bu noktayı, elde ettiğimiz kazanımları koruyacak, sürdürülebilirlik ilkeleri temelinde daha fazlası ve daha iyisi için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bunu da ülkemizin bütününü kapsayan bir anlayışla, yerelden genele bütün potansiyelimizi değerlendirme kararlılığıyla gerçekleştireceğiz. Türkiye Kültür Yolu Festivali ile kültürel birikim ve varlığımızı, gelenekselden modern form ve anlayışlara uzanan sanatsal üretim ve uygulamalarımızı yaşatmanın, geliştirme ve zenginleştirmenin benzersiz bir adımını attık. Bu alanlarda ülkemize dair bilinirlik ve farkındalığın, pozitif algı ve ilginin önünü açacak bir marka ortaya çıkardık.”

Kültür ve sanatın bir milletin özgün kimliğini ortaya koyan en değerli soyut ve somut ögeleri içinde barındırdığını söyleyen Ersoy, bu bilinçle attıkları adımlar, sağladıkları destekler ve hayata geçirdikleri projelerle bugün kültür sanat alanında sürekli üreten, etkinlik ve izleyici rekorları kıran bir Türkiye’nin olduğunu ifade etti.

Başarıları başlangıç kabul eden bir anlayışla çalıştıklarını vurgulayan Ersoy, “Durmayacağız, yorulmayacağız, geldiğimiz noktayla asla yetinmeyeceğiz. Elde ettiklerimizin ötesine bakmaya, geleceği bugünden, bu andan başlayarak inşa etmeye devam edeceğiz. Bunu da yine milletimizden aldığımız güçle ve daima omuz omuza yürüdüğümüz turizm ve kültür sanat paydaşlarımızla yapacağız.” diye konuştu.

Basın toplantısına Vali Ozan Balcı, AK Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Kayhan Türkmenoğlu, Cumhurbaşkanı Başkanışmanı Gülşen Orhan ve AK Parti İl Başkanı Emre Güray da katıldı.

Bakan Ersoy ve beraberindekiler, daha sonra Van Müzesi’nde açılan sergileri gezdi, düzenlenen etkinlikleri izledi.

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

Bürokrat

Türk Hava Yolları, İtalya’nın Torino Şehrine Uçuşlara Başladı

Genç Gazeteciler | İtalya

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu Türk Hava Yolları, İtalya’nın dokuzuncu noktası olan Torino şehrine uçuşlara başladı. Bu uçuş sadece İstanbul’a doğrudan erişim imkanı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda İstanbul üzerinden 349 farklı noktaya da seyahat etme ayrıcalığı sunuyor.

10 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla İstanbul Havalimanı ve Torino Havalimanı arasında gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 7 günü karşılıklı olarak icra edilecek.

  Uçuş tarifesi:

GünlerIST-TRNTRN-IST
Pazartesi-Salı-Perşembe-Cumartesi7.15 AM-9.20 AM10.15 AM-2.10 PM
Çarşamba-Cuma-Pazar5.00 PM-7.05 PM8.00 PM.-11.55 PM

Hat açılışına ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; “Torino’yu dünyanın 349’uncu ve İtalya’nın dokuzuncu noktası olarak, geniş uçuş ağımıza katmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu hat ile İtalya ile bağlarımızı güçlendirecek ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimize İtalya’nın tarihi başkenti olan Torino’yu Türk Hava Yolları ayrıcalığıyla deneyimleme fırsatı sunacağız. Bu hattın bayrak taşıyıcımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Kuzey İtalya’da Piemont bölgesinin başşehri olan Torino, çevrelendiği Alp dağlarıyla görsel bir şölen sunuyor. Şehrin içinde göze çarpan Po Nehri ve Sangone Çayı ise bu bölgeyi gezmek isteyen seyahatseverler için doğal bir seyahat rotası oluşturuyor.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Müttefik ve Ortak Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı’na katıldı

Genç Gazeteciler | ABD

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi kapsamında Müttefik ve Ortak Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı’na katıldı.

Genç Gazeteciler | ABD

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Genc-Gazeteciler-ABD-10-1.jpg

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükûmet Başkanları Oturumu’na katıldı

Genç Gazeteciler | ABD

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’da NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükûmet Başkanları Oturumu’na katıldı.

Zirvenin yapıldığı Walter E. Convention Center’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından, NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanları aile fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükûmet Başkanları Oturumu’na katıldı.

Genç Gazeteciler | ABD

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği’ne katıldı

Genç Gazeteciler | ABD

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere bulundukları ABD’nin başkenti Washington’daki temasları kapsamında NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği’ne katıldı.

Zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanları, etkinliğin başlangıcında toplu fotoğraf çektirdi.

Programda, İkinci Dünya Savaşı, NATO’nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım’ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi farklı olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı video gösterildi.

Etkinlikte, ABD Başkan Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açılış konuşması yaptı.

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GARANTİSİ TÜRKSAT 6A

ABD Florida | Genç gazeteciler

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımıyla SpaceX firmasının ABD’nin Florida Eyaleti’nde bulunan Cape Canaveral’deki SpaceX’in fırlatma merkezinden Falcon 9 roketi ile dün gece uzaya fırlatıldı. Bakan Uraloğlu, uydunun fırlatılmasının ardından yaptığı açıklamada Türksat 6A’nın roketten ayrılmasından sonra ilk sinyalin planlandığı gibi 67. dakikada alındığını bildirdi. Türksat 6A’yı bu yıl sonuna kadar hizmete almayı planladıklarını ifade eden Uraloğlu, “Türksat 6 ile teknolojimiz bir üst seviyeye çıkmıştır ve Türkiye dünya ligindeki yerini almıştır. Türksat 6A ile uzay vatanımıza ve ülkemizin uzaydaki yörünge haklarına sahip çıkacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın başarı ile fırlatıldığını ve yörüngesine doğru yolculuğunu sürdürdüğünü söyledi. Türkiye’nin kendi uydusunu üreten 11 ülkeden birisi olarak dünya liginde yerini aldığının ifade eden Bakan Uraloğlu, “Uydumuzu başarı ile uzaya gönderdik ve fırlatmanın ardından planlandığı gibi ilk sinyalimizi 67. dakikada aldık. Uydumuz buradan sonra 35 bin 786 kilometre uzaklıktaki, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru yolculuğuna devam ediyor. Yörüngesine ulaştıktan sonra 1 aylık bir test süreci olacak ve bu senenin sonunda da tam anlamıyla İnşallah hizmete almayı planlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin 70’lerini, 80’lerini, 90’larını bilen birisi olarak bugünlere gelmiş olmanın önemli olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Bunları yapabileceğimize kimse bizi inandırmamıştı. Çok şükür Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’nin neler yapabileceğine hep beraber şahitlik ediyoruz. Rahmetli Turgut Özal’ın 1994 yılında fikir iradesi ile başlayan yolculuğumuzda 2024 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kendi uydusunu uzaya göndermiş olmanın gururunu, mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bugünlere gelmemizde emeği olan eski bakanlarımıza, bütün çalışma arkadaşlarımıza, hasılı emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Allah inşallah bize daha iyisini yapmayı nasip eylesin.” diye konuştu.

“TÜRKSAT 6A Uydusu İle Uzay Vatanımıza Ve Ülkemizin Uzaydaki Yörünge Haklarına Sahip Çıkacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle resmi olarak 10 yıl önce başlayan, yaklaşık 5 yıldır da üretim süreçleri gerçekleştirilen TÜRKSAT 6A uydusu ile Uzay Vatan’a ve Ülkemizin uzaydaki yörünge haklarına sahip çıkacaklarını dile getiren Bakan Uraloğlu, “Uzayda sivil ve askeri haberleşme ihtiyaçlarını karşılayan 5 aktif uydumuz vardı. Hem bizim hem de dünyadaki yüzde 40’a varan 3,5 milyar insanın ihtiyacını karşılayabilen bu uydularımıza Türksat 6A’yı da ekledik. Şimdi kapsama alanımız 5 milyara çıkacak. Hindistan’ın tamamı Endonezya, Malezya ve Tayland’ı da kapsayacağız. Böylece ulaştığımız nüfusu yüzde 65’e çıkarmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKSAT 6A, Sadece Bir Uzay Teknolojisi Değildir. Bu Esasında Bütün Sanayinin Ve Teknolojinin De Uydusudur”

TÜRKSAT 6A’nın yüzde 81’in üzerindeki bir yerlilik oranıyla üretildiğinin altını çizen Uraloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendimizi çok çok daha güvende hissederek Uzay Vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü Türksat 6A’yı yerli yazılımımızla ürettik. Bu uydumuz ile daha kaliteli ve daha hızlı bir haberleşme imkanına kavuştuk. İHA ve SİHA’larımızın yönetilmesi, operasyonları, dünyaya pazarlanması ve haberleşme hizmetinin TÜRKSAT 6A ve 5B ile verilebilecek olması bizim için çok kıymetli. TÜRKSAT 6A, sadece bir uzay teknolojisi değildir. Bu esasında bütün sanayinin ve teknolojinin de uydusudur. Teknolojimiz bir üst seviyeye çıkmıştır ve dünya ligindeki yerini almıştır. Bu şekilde de İnşallah ülkemize daha farklı alanlarda da hizmet etmenin vesilesi olacaktır.”

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

DAHA FAZLA HABER
REKLAMLAR

HABER BURADA

Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
REKLAMLAR

GENÇ BÜROKRAT

seers cmp badge