Connect with us

Dünya

Emine Erdoğan, “Kadının Gücü Türkiye’nin Gücü” programına katıldı

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Beştepe Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kadının Gücü Türkiye’nin Gücü” programına katıldı.

Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Bu önemli günün kadın meselelerini ele almak ve farkındalığı tazelemenin bir vesilesi olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, güzel bir dünyanın kapısını açacak anahtarın, kadınların her alanda güçlendirilmesi olduğunu vurguladı.

Bu gerçeğin, her toplumda hâkim bir anlayış olması temennisinde bulunan Emine Erdoğan, “Güzel bir dünya’ dediğimizde aklımıza yoksulluğun bertaraf edildiği, müreffeh, barış ve istikrar içinde doğanın ve kaynaklarının korunduğu bir yer geliyor. Böyle bir dünyanın inşası, insan haklarının, kadın haklarının, çocuk haklarının tam olarak teslim edilmesiyle mümkündür” diye konuştu.

Emine Erdoğan, bugün dünya nüfusunun yaklaşık 7,9 milyara dayandığını, bu nüfusun yarısını kadınların oluşturduğunu belirterek Türkiye’de de 85 milyonluk nüfusun yarısının kadın olduğunu söyledi.

“KADINLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN BİR ZARURETTİR”

Kadınların toplumsal hayatın ve ailelerin olduğu kadar kalkınmanın da ana aktörleri olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Kalkınma dediğimiz kavram, bugünün dünyasında yalnızca fiziksel kalkınmayı değil, toplumsal ve sosyal kalkınmayı da içine alan geniş bir çapa ulaştı. Dolayısıyla kadınların güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma için bir zarurettir. Kadınların sosyal hayatta, iş hayatında veya akademik hayatta karşılaştıkları engellerin kaldırılması ortak çabamız olmalıdır. Hükûmetimiz, tüm kurum ve imkânlarıyla kadınların her alanda aktif rol almaları için kapsamlı çalışmalar yürütüyor. En başta kadınların insan onuruna yakışan bir hayat sürmeleri, hak ve fırsatlardan eşit yararlanmaları için türlü destek mekanizmalarıyla kadınların yanında yer alıyor.”

“Biz kadını ve erkeğiyle bir milletiz” diyen Emine Erdoğan, millet için koyulan hedeflerin, kadın ve erkek omuz omuza, dayanışma içinde gerçekleştirileceğini vurguladı.

Kadınların karşılaştığı her türlü soruna kalıcı ve dönüştürücü çözümler sunmak gerektiğine işaret eden Emine Erdoğan, şöyle konuştu: “Hükûmetimiz bugüne kadar reform niteliğinde düzenlemeler gerçekleştirdi. Kadınların haklarının korunması için güçlü bir hukuksal ve idari altyapının temellerini attı. Bu temelin üzerine her gün yeni başlıklar ekleniyor. Kadınların, geleceğe ümitvar bakabilmelerini istiyoruz. Her şeyden önce, kadına yönelik şiddetle mücadele en önemli gündem maddemizdir. Kadına yönelik şiddet, insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçlardan biridir. Tüm kurumlarımız, ‘amasız, fakatsız’ hiçbir bahaneye geçit vermeden, şiddete ‘sıfır tolerans’ ilkesiyle konuya yaklaşıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarımız yoğun bir mesai ve koordinasyon içindeler. Dünyanın her yerinde yaygın olan ve toplumsal bir hastalık kabul ettiğimiz kadına yönelik şiddetle mücadelede örnek uygulamalar ortaya koyuyorlar. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), 81 ilimizde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veriyor. 2002’de 283 kişi kapasitesi olan 11 Kadın Konukevi bugün 3 bin 624 kişi kapasitesiyle 149’a çıkmıştır.”

Emine Erdoğan, Kadın Acil Destek Uygulaması’nın (KADES) İtalya’da gerçekleşen 2021 Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni’nde ödüle layık görüldüğünü söyledi.

KADES üzerinden yardım çağrısı alan polis ve jandarmanın en hızlı şekilde mağdur kadının yardımına koştuğuna işaret eden Emine Erdoğan, “Bugün yaklaşık 3,3 milyon kişi KADES’i telefonuna indirmiş durumda. Burada tek tek sayamayacağımız, titizlikle tasarlanmış ve yürürlüğe konmuş birçok hizmet, kadınları güvence altına alıyor” dedi.

Emine Erdoğan, hükûmetin tek bir şiddet mağduru kalmayana kadar kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda büyük bir kararlılık içinde olduğunun altını çizdi.

Kadınların iş dünyasında artan sayılarla yerlerini almalarının, ekonomik olduğu kadar sosyal statülerinin artmasını da sağladığını dile getiren Emine Erdoğan, son rakamlara bakıldığında 2002’de yüzde 27,9 olan kadınların iş gücüne katılma oranının 2021 Aralık itibarıyla yüzde 33,6’ya yükseldiğini ifade etti.

Kadın istihdam oranının yüzde 25,3’ten yüzde 29’a çıktığı bilgisini veren Emine Erdoğan, kayıt dışı çalışan kadın oranının yüzde 72,5’ten yüzde 33,8’e gerilediğini dile getirdi.

Hükûmetin hayata geçirdiği evde bakım desteği, doğum izni düzenlemeleri, kreş desteği gibi uygulamalarla iş ve aile hayatı arasındaki hassas dengenin korunduğunu aktaran Emine Erdoğan, bu anlamda kadınların aile hayatına yönelik rahatlatıcı uygulamaların tüm sektörlerde yaygınlaşması dileğinde bulundu.

“KIZ ÇOCUKLARININ VE KADINLARIN EĞİTİMİNİ ÇOK YÖNLÜ DESTEKLİYORUZ”

Bu konuya mutlaka cinsiyet adaleti nazarıyla yaklaşmak, iş ve aile hayatını çatışmalı bir alan olmaktan kurtarmak gerektiğinin altını çizen Emine Erdoğan, “Bununla birlikte bildiğiniz gibi kalkınma politikaları toplumsal değişimi de hedefliyor. Kadın ve erkek arasındaki okullaşma oranı farklarının giderilmesi, kadınların istihdamdan ekonominin güçlü aktörleri olmasına kadar birçok kazanımın ilk adımıdır. Bu konuda birçok kampanya düzenliyoruz. ‘Haydi Kızlar Okula’, ‘Ana-Kız Okuldayız’ gibi kampanyalarla, kız çocuklarının ve kadınların eğitimini çok yönlü destekliyoruz” bilgisini verdi.

Emine Erdoğan, kız öğrencilerin “STEM” denilen bilim, teknoloji ve matematik gibi alanlara yönlendirilmesinin hayati önemini görmek gerektiğini söyledi.

Dünyanın her gün yeniden inşa edildiğini ifade eden Emine Erdoğan, “Hayatımızın tüm alanları teknoloji etrafında şekilleniyor. Fikir en önemli kaynak hâline geldi. Dolayısıyla kadınların hayatı tasarlayan ve liderlik eden roller üstlenmesi adil bir gelecek için çok önemli. Bu güzel gelişmelerin neticesi olarak 2002-2003 eğitim öğretim yılında yükseköğretimde kadınlarımızın net okullaşma oranı yüzde 13,53 iken, 2020-2021 döneminde yüzde 48,46’ya yükseldi” dedi.

Emine Erdoğan, kadınların nesilleri yetiştiren bir öğretmen, ana ocağı ve medeniyetin beşiği olduğuna işaret etti.

“SAVAŞLAR KADINLARIN VE ÇOCUKLARIN HAYATLARINI YOK ETMEYE DEVAM EDİYOR”

Kadınların tarladaki emeğe karışan alın terinin, bir çocuğu hayata hazırlayan emeğinin takdirlerin en büyüğünü hak ettiğini vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle konuştu: “Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinde yüzlerce yıl öncesinde kadınların toplumsal ve ekonomik hayatın liderleri olduğu gerçeğini hatırlayalım. Tarihimize dönüp bakarsak sadece bugünün dünyasına değil, yarının dünyasına da rol model olacak sayısız güçlü kadının ayak izini göreceğiz. Bizim esasımız, Bacıyân-ı Rûm’dur, Millî Mücadele’nin kadın kahramanlarıdır, 15 Temmuz efsanesini yazan kadınlardır. Bilimde, sanatta, sporda ve iş dünyasındaki başarılarıyla, dünyanın her yerinde bayrağımıza rüzgâr olan kadınlardır. İşte, geleneğiyle ve asli kimliğiyle büyüyen bu güç, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak güçtür. Böyle önemli bir günde kadınların ve tabii çocukların savaşlardan orantısız etkilendikleri gerçeğinin altını çizmek istiyorum. Gerek Ukrayna’da gerek dünyanın birçok mazlum coğrafyasında savaşlar kadınların ve çocukların hayatlarını yok etmeye devam ediyor. Eğer kadınların hak ettikleri gibi insana yakışır bir hayat sürmelerini istiyorsak önce savaşları durduralım. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınların ışığının tüm karanlıkları aydınlattığı bir dünya diliyorum.”

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Emine Erdoğan’a uğur, bereket, kısmet, mutluluk ve neşeyi sembolize eden “eli belinde” motifinin işlendiği bir kilim hediye etti. Ardından, salondaki kadınların da katılımıyla hatıra fotoğrafı çekildi.

Program kapsamında Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, “Kadının Gücü Türkiye’nin Gücü” isimli fotoğraf sergisini gezdi.

Programa iş, akademi, siyaset, STK, sanat ve spor gibi birçok alandan kadınlar ile şehit anneleri, koruyucu anneler, engelli anneler ve kadın muhtarlar katıldı.

Bürokrat

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

“Türkiye’ye Hoş Geldiniz”

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve Almanya bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 23 Nisan resepsiyonuna katıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde verilen resepsiyona katıldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş eşliğinde resepsiyonun yapıldığı tören salonuna giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı davetlilerle sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada basın mensuplarının, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşme talebiyle ilgili sorusuna, “Benimle bir görüşme talepleri oldu. İnşallah en kısa zamanda bir araya gelişi de gerçekleştiririz” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra TBMM Başkanı Kurtulmuş’la Tören Salonu’nun yanında bulunan Mermerli Salon’a geçti.

Salona CHP Genel Başkanı Özel ile diğer siyasi partilerin temsilcileri de davet edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada, CHP Genel Başkanı Özel, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve diğer siyasi parti temsilcileriyle çay içip sohbet etti.

Yaklaşık 10 dakika süren sohbet sonrası TBMM Başkanı Kurtulmuş ile salondan çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorusu üzerine, “CHP Genel Başkanı Özel ile önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın ardından Meclis’ten ayrıldı.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi.

DAHA FAZLA HABER

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı es-Sudani ile görüştü

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’taki resmî temasları kapsamında, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü

DAHA FAZLA HABER
REKLAMLAR

HABER BURADA

Bürokrat20 dakika önce

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

"Türkiye'ye Hoş Geldiniz"

Bürokrat11 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 23 Nisan resepsiyonuna katıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü

Bürokrat1 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti.

Bürokrat1 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk...

Dünya2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı es-Sudani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’taki resmî temasları kapsamında, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü

Bürokrat2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a resmî ziyareti kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile Bağdat Sarayı’nda bir araya geldi.

Bürokrat2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak’ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği Irak’ın başkenti Bağdat’a ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Muhammed...

Bürokrat5 gün önce

“Tanzanya, ülkemizin Doğu Afrika’daki en önemli ortaklarından biridir”

“TİCARET HACMİMİZİ BİR MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bürokrat6 gün önce

Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

"Türkiye'ye Hoş Geldiniz"

Bürokrat1 hafta önce

“Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren meselelerde, geri adım atmadan haklarımızın peşinde koşacağız”

“85 MİLYON OLARAK BİRLİKTE VAR OLDUĞUMUZU, HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYAYA YENİDEN GÖSTERDİK”

REKLAMLAR
Mart 2022
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
REKLAMLAR

GENÇ BÜROKRAT

seers cmp badge