Connect with us

Bürokrat

Emine Erdoğan koruyucu ailelerle buluştu

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, İstanbul Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Evleri Sitesi’nde düzenlenen “Koruyucu Aile Günü” programına katıldı.

Etkinliğe, Emine Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kurum yetkilileri, koruyucu aileler ve devletin bu hizmetinden yararlandırılan çocuklar katıldı.

Etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, Koruyucu Aile Günü kutlamaları vesilesiyle burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK İÇİN GEREKLİ BÜTÜN KURUMLARIMIZ MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEDİR”

“Yüce gönüllü insanlarımızla geçen her günün, ömür defterime bir hazine olarak eklendiğini yüreğimin en derin yerinde hissediyorum” diyen Emine Erdoğan, çocukluğu hiç bitmeyen bir mevsime benzeterek şöyle devam etti: “Hayatın erken dönemlerinde yaşananlar, ömrümüzün iklimini, gerektiğinde hayatın sert rüzgârlarına karşı durabilme kabiliyetimizi belirler. Çocuklarımızın bizim geleceğimiz olduğu her zaman vurgulanır, bununla birlikte bizim yaklaşımlarımız da çocuklarımızın geleceğine yön verir. Merhametle sarmalanan çocuklar, sorumluluk alan, bağlanmaktan korkmayan mutluluk pınarlarına dönüşürler. Güzel geçirilmiş bir çocukluk, yaşam yolculuğunda can yoldaşımız, en kıymetli varlığımız, rehberimiz hâline gelir.”

Bütün çocukların hayata hazırlanmak için güvenli ve müşfik bir çatıya ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, en uygun mekânın huzurlu bir yuva olduğunu vurguladı.

Darülaceze, Darüşşafaka gibi kurumlarla, kökleri çok derinlere uzanan bir dayanışma geleneğine sahip olunduğunun altını çizen Emine Erdoğan, “Asırları aşan tecrübemiz ile çocuklarımızı korumak ve esirgemek için gerekli bütün kurumlarımız milletimizin hizmetindedir” ifadesini kullandı.

Hükûmetin, değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek için sürekli yeni projeleri hayata geçirmeye devam ettiğini, 2005’te Çocuk Evleri, hemen ardından da Çocuk Evleri Siteleri uygulamasına başlandığını hatırlatan Emine Erdoğan, “Herhangi bir sebeple ailesinden uzak düşmüş çocuklarımız, devletimizin yeni ve geleneksel tüm kurumlarında, her türlü imkân sağlanarak bakılmaktadır” diye konuştu.

“AMAÇ, HAYAT YOLCULUKLARINDA ONLARA EŞLİK ETMEK’’

Eğitimden psikolojik desteğe, spor, sanat gibi faaliyetlerden istihdama kadar her alanda eksiksiz bir hizmet alındığını vurgulayan Emine Erdoğan, Koruyucu Ailelik kurumunun amacının da bir çocuğun maddi bakımını üstlenmekten öte, hayat yolculuğunda ona eşlik etmek olduğunu söyledi.

Toplumun dikkatini çekmesi amacıyla 2021’den itibaren “Koruyucu Aile Günü”nü kutladıklarını belirten Emine Erdoğan, “Gönül Elçileri Projesi”ni de 2012 yılında hayata geçirdiklerini ve her iki girişimin de kısa sürede meyvelerini verdiğini anlattı.

Emine Erdoğan, “2002 yılında 500 koruyucu aile yanında yalnızca 515 çocuğumuz yaşamaktaydı. 10 yılda bu rakam 1350 koruyucu aile yanındaki 1492 çocuğa ulaştı. Söz konusu iki projemiz neticesinde, bugün devlet himayesindeki 9 bin 187 çocuğumuz, 7 bin 587 ailemizin yanında hayatını sürdürüyor” dedi.

Kendi aile ocağında, sosyal ve ekonomik destek kapsamına alınan çocukların sayısının 21 yılda tam 15 kat artarak 11 bin 906’dan 178 bin 156’ya yükseldiğini aktaran Emine Erdoğan, yıllar içinde geliştirilen politikalar neticesinde Koruyucu Aile uygulamasının her geçen gün daha çok benimsendiğini ve yaygınlaştığını söyledi.

DEPREM SONRASINDA REKOR BAŞVURU

Emine Erdoğan, “Asrın felaketi olarak andığımız depremlerin öncesinde, 669 olan koruyucu aile başvurusu, rekor bir sayıya yükselerek 328 bin 818’e ulaştı. 6 Şubat 2023’e kadar toplamda 560 olan evlat edinme başvurusu ise 69 bin 122 oldu. Tam 123 kat artıştan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte evini açan ailelerin desteklenmesinin devletin asli sorumluluğu olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Devletimiz çocuklarımızın aylık harcamalarını, eğitim ve giyim, harçlık gibi yaşam giderlerini karşılamaya devam ediyor” dedi.

Sigorta priminin de devlet tarafından üstlenildiğini belirten Emine Erdoğan, engelli ve özel gereksinimleri olan çocuklar için ödenen desteğin daha da artırıldığını kaydetti.

Emine Erdoğan ayrıca bakanlıkça gerektiğinde koruyucu ailelerin çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilmeleri için rehber niteliğinde eğitim verildiğini söyledi.

Emine Erdoğan, konuşmasının devamında çocuklara şöyle seslendi: “Hepiniz çok değerlisiniz, özlemle, sevgiyle, umutla, sabırla gözetilen çocuklarsınız. Sizler, hepimiz için çok kıymetli birer armağansınız. Devletimizin sizinle kurduğu gönül bağı, reşit olmanızla son bulacak bir ilişki değildir. Yaşam becerileri kazanarak kurumlardan ayrılmanızdan sonra da devletimiz her zaman sizin aileniz olmaya devam edecektir.”

Emine Erdoğan, devlet himayesinde yetişmiş 60 bin 557 çocuğun kamu kurum ve kuruluşlarında, 10 bin 313 gencin de özel sektörde istihdamının sağlandığını aktararak “Hepimizin vefa ve sevgiyle bağlı olduğumuz devletimizin, hayat boyu, hiç çekinmeden başvurabileceğiniz güvenli bir kapı olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın” diye konuştu.

Devlet himayesinde yetişen sanatçılar Merve Başoğlu, Özgür Keser ve Ayşe Atam’ı bugün burada görmekten mutlu olduğunu ifade ederek onlara teşekkür eden Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Adeta bir cevher madenciliği ile evlatlarımıza ulaşılmasını, her birinin eşsiz yeteneğinin kuyumcu titizliği ile işlenmesini çok önemsiyorum. Bazen bir seyahat, bazen bir kitap, bazen bir rol modelle tanışma, bazen bir müzik aleti, evlatlarımızın hayatını sonsuza dek değiştirebilir.”

Emine Erdoğan, en büyük başarının anlamlı bir hayat yaşamak olduğunu vurgulayarak “Bizim için her şeyden daha da önemli olan evlatlarımızın sağlıklı ruh ve beden gelişimlerini sağlamaktır, onların mutluluğu ve huzurudur. Sevgili çocuklarımızın, merhameti yeryüzüne hâkim kılmak için çabalayan iyilik neferleri olabilmesini Rabb’imden diliyorum. Ailenin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir çağda, toplumu bir arada tutan kıymetli kurumlarımızı desteklemenin hepimizin asli görevi olduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çocuklar ile koruyucu aileleri buluşturacak çalışmalarının aralıksız süreceğini belirten Emine Erdoğan, Bakanlığa ve devlet himayesinde büyüyen çocuklara destek olanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ: “KORUYUCU ANNE-BABALAR SAYESİNDE AİLE KURUMUMUZ DAHA DA GÜÇLENİYOR”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş da 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle ilan edilen Koruyucu Aile Günü’nün üçüncü yılını kutladıklarını söyledi.

Merhamet ve gönüllülüğün en önemli değerlerin başında geldiğini belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, “İnancımız ve değerlerimizin doğrultusunda güçlü bağlar kurduğumuz; koruyucu anne ve babalar sayesinde ahlakın ve fıtratın kalesi olan aile kurumumuz daha da güçlenmektedir” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bakan Göktaş, Umut Evi’nde kalan 28 yaşındaki Serebral Palsili ve aynı zamanda Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonu olan Oya Aydın tarafından yapılan tabloyu Emine Erdoğan’a hediye etti.

Devlet korumasından yararlandırılmış sanatçılar Merve Başoğlu, Ayşe Atam ve Özgür Keser’in müzik dinletisi sunduğu programın sonunda koruyucu aileler ile çocuklar çeşitli etkinliklere katıldı, oyunlar oynadı.

Bürokrat

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

“Türkiye’ye Hoş Geldiniz”

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in tören kıtasını selamlamasından sonra iki lider heyetlerini birbirlerine takdim etti.

Türkiye ve Almanya bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 23 Nisan resepsiyonuna katıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde verilen resepsiyona katıldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş eşliğinde resepsiyonun yapıldığı tören salonuna giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı davetlilerle sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada basın mensuplarının, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşme talebiyle ilgili sorusuna, “Benimle bir görüşme talepleri oldu. İnşallah en kısa zamanda bir araya gelişi de gerçekleştiririz” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra TBMM Başkanı Kurtulmuş’la Tören Salonu’nun yanında bulunan Mermerli Salon’a geçti.

Salona CHP Genel Başkanı Özel ile diğer siyasi partilerin temsilcileri de davet edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada, CHP Genel Başkanı Özel, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve diğer siyasi parti temsilcileriyle çay içip sohbet etti.

Yaklaşık 10 dakika süren sohbet sonrası TBMM Başkanı Kurtulmuş ile salondan çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorusu üzerine, “CHP Genel Başkanı Özel ile önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın ardından Meclis’ten ayrıldı.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi.

DAHA FAZLA HABER

Bürokrat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile görüştü

Genç Gazeteciler

HABER BURADA

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a resmî ziyareti kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile Bağdat Sarayı’nda bir araya geldi.

DAHA FAZLA HABER
REKLAMLAR

HABER BURADA

Bürokrat4 dakika önce

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

"Türkiye'ye Hoş Geldiniz"

Bürokrat11 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 23 Nisan resepsiyonuna katıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 104. yıl dönümü

Bürokrat1 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti.

Bürokrat1 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk Şenliği Konuk Çocukları ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türk Dünyası Çocukları ve TRT Çocuk...

Dünya2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı es-Sudani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’taki resmî temasları kapsamında, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü

Bürokrat2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a resmî ziyareti kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile Bağdat Sarayı’nda bir araya geldi.

Bürokrat2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak’ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği Irak’ın başkenti Bağdat’a ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Muhammed...

Bürokrat5 gün önce

“Tanzanya, ülkemizin Doğu Afrika’daki en önemli ortaklarından biridir”

“TİCARET HACMİMİZİ BİR MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bürokrat6 gün önce

Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

"Türkiye'ye Hoş Geldiniz"

Bürokrat1 hafta önce

“Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren meselelerde, geri adım atmadan haklarımızın peşinde koşacağız”

“85 MİLYON OLARAK BİRLİKTE VAR OLDUĞUMUZU, HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYAYA YENİDEN GÖSTERDİK”

REKLAMLAR
Temmuz 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
REKLAMLAR

GENÇ BÜROKRAT

seers cmp badge